Osnovna ideja za pisanje sveučilišnog priručnika Priručnik organizacije građenja, autora izv. prof. dr. sc. Mladen Vukomanović, Sonja Kolarić, mag. ing. aedif. i prof. dr. sc. Mladen Radujković, proizašla je iz niske razine kompetencija inženjera pri rješavanju osnovnih problema organizacije građenja.
Ti se problemi očituju u nedovoljnim znanjima i tehnikama pri rješavanju svakodnevnih problema pripreme i kalkulacije te planiranja gradnje, primjerice kalkulaciji troška i cijene gradnje, izradi operativnog plana građenja i plana nabave, proračunu trajanja aktivnosti i tako dalje. Ova se potreba, nažalost, očituje u svim fazama te kod svih interesnih sudionika u procesu gradnje. Problem dobiva još više na važnosti danas, u trenucima kad cijena rada i usluge građenja imaju najniže vrijednosti dosad, a prihodi građevinskog sektora jednaki su onima u 2001. godini. K tome, samo u trećini projekata ostvaruju se zacrtani rokovi, ugovoreni budžet i dogovoreni zahtjevi i ciljevi. Stoga danas slobodno možemo ustvrditi da, premda postoje sva potrebna
teoretska znanja i tehnike za uspješno planiranje, organiziranje, vođenje i kontrolu projekata, njihova primjena u praksi još nije na zadovoljavajućoj razini.
Sažeti prikaz knjige
Knjiga je strukturirana u šest temeljnih cjelina organizacije građenja u kojima se detaljno objašnjava teoretska pozadina tehnika i alata iz organizacije građenja te služi kao pomoć i poticaj svima onima koji žele unaprijediti procese planiranja, organizacije i kalkulacije građevinskih resursa. U knjigu su, osim uobičajenog pregleda metoda, uključeni i rezultati brojnih osobnih iskustava autora u praksi i promišljanja specifičnih projektnih problema pri organizaciji građenja. Osim teoretske pozadine svako poglavlje detaljno razrađuje konkretne probleme organizacije građenja kroz postavljene zadatke, sadržajno podijeljene prema poglavljima knjige.
U poglavlju Normiranje rada objašnjavaju se pojmovi normativa i norme te detaljno razrađuju najčešće metode normiranja vremena (rada) u građevinarstvu, a koje su metoda kronometraže i metoda trenutnih opažanja. U drugom je poglavlju Učinak građevinskih strojeva prikazan proračun učinka građevinskih strojeva koji rade ciklički i neciklički. Detaljno je pojašnjen te primjerima potkrepljen proračun učinka bagera, dozera, grejdera, toranjske dizalice, utovarivača, valjka i vozila autoprijevoza (automiješalica, damper, kamion kiper, kamion sandučar). Treće poglavlje Organizacija rada i aktivnosti projekta obrađuje organizaciju rada u projektu (u ovisnosti o vrsti pogona, opskrbi materijalom te skladištu na gradilištu), usklađivanje rada u grupi te identifikaciju i definiciju aktivnosti projekta (uključujući izradu liste aktivnosti, proračun trajanja aktivnosti i određivanje konačnog sastava radnih grupa). U poglavlju Vremensko planiranje teorijski je i praktično kroz primjere razrađena PDM (engl. Precedence Diagramming Method) metoda mrežnog planiranja te linijske metode gantogram, histogram i S-krivulja. U petom poglavlju Organizacija smještajnih i skladišnih kapaciteta objašnjen je i opisan način proračuna skladišnih prostora na gradilištu te smještajnih kapaciteta za potrebe radne snage prema standardima struke. Šesto poglavlje Kalkulacija obrađuje postupak proračuna jedinične i ukupne cijene građevinskih radova postupkom dodatne kalkulacije i to kroz analizirane primjere armiračkih, asfalterskih, betonskih, montažnih i suhomontažnih, tesarskih i zidarskih radova.
Recenzenti
prof. dr. sc. Anita Cerić
izv. prof. dr. sc. Nikša Jajac
prof. dr. sc. Ivica Završki
Recenzije
Još nema recenzija.