U nakladi JU Biblioteka Sarajeva objavljena je knjiga \’Digitalne informacijske usluge u baštinskim ustanovama\’ posvećena istraživanju u području baštinskih informacijskih usluga koje se u posljednjem desetljeću sve intenzivnije redefinira. Područje informacijskih usluga tzv. korisničkih ili javnih donekle je zanemareno u odnosu na tehničke ili temeljne usluge upravljanja zbirkama orijentalne baštinske discipline.
Autorica se u najvećoj mjeri bavi izvedbenim modelima digitalnog informacijskog usluživanja korisnika, ali istodobno je nastojala popuniti „prazna mjesta“ u znanstveno utemeljenom, kritičko-teorijskom pristupu informacijskim uslugama općenito. Stoga će knjiga biti od velike pomoći svima koji provode nužne procese institucionalizacije informacijskih usluga kako tradicionalnih, tako i digitalnih, posebno u nizu ustanova baštine u kojima se ovaj dio usluživanja još uvijek provodi kao usputna ad hoc aktivnost.
Istraživanjem adekvatnih modela poslovanja, autorica se oslanja na interdisciplinarni pristup i angažiranje kroz baštinsko-povijesne, baštinsko-teorijske ali i analitičko-interpretativne modele baštinskih ustanova zahvaljujući čemu je knjiga cjelovito znanstveno djelo koje nudi lakše razumijevanje važnih razvojnih obrazaca u razvoju tradicionalne, a napose digitalne informacijske usluge u baštinskom sektoru. Važno pitanje restrukturiranja baštinskih informacijskih usluga u 21. stoljeću u knjizi je iscrpno obrađeno, a napose pitanje njihova integriranja. Aktivnim integriranjem ustanova baštine, na više mogućih načina, njihov bi se današnji položaj pohranjivačkih „skladištarskih“ ustanova u velikoj mjeri izmijenio te bi sigurno postale važne i efikasne informacijske ustanove u cjelovitom sustavu.
Recenzije
Još nema recenzija.