Jedna od popularnijih knjiga iz mehanike tla doživila je svoje 5. izdanje. Iz sadržaja izdvajamo: Priroda tla i osnovni pokazatelji; Voda u tlu; Naponi i deformacije; Smičuća čvrstoća tla; Koncept kritičnog stanja tla; Vertikalni naponi i sleganja; Granična stanja plastične ravnoteže; Nosivost temeljnog tla; Stabilnost kosina; Terenski istražni radovi.
va knjiga je o mehaničkom ponašanju tla kao građevinskog materijala i o metodama za rešavanje tipičnih geotehničkih zadataka građevinske prakse. Knjiga je namenjena kako studentima građevinarstva, tako i inženjerima u praksi.
U V izdanju su izvršene izmene , dopune, osavremenjavanje i korekcija teksta i grafike. Bibliografija je znatno proširena u odnosu na prethdono izdanje i to sa 220 na 290 jedinica referenci koje su bile objavljene i dostupne autoru nakon 4.izdanja.
Nakon uvodnog Poglavlja 1, materija prikazana u knjizi može se podeliti na dva osnovna dela. U prvom delu knjige u Poglavljima 2 do 5, prikazane su osobine tla, metode laboratorijskih ispitivanja, postupci za definisanje i određivanje relevantnih geomehaničkih parametara koji se primenjuju u rešavanju praktičnih problema. Poglavlje 6 sadrži ilustracije koje opisuju osnove modeliranja naponsko-deformaionog ponašanja u okvirima teorije plastičnosti i koncepta kritičnog stanja. Drugi deo knjige, od Poglavlja 7 do 11, sadrži primenu mehanike tla u rešavanju tipičnih zadataka građevinske geotehnike, kao što su pritisci na konstrukcije, nosivost plitkih temelja i šipova, metode za proračun sleganja temelja, problematika stabilnosti kosina, kao i osnove metoda geomehaničkih terenskih istražnih radova. U ovoj knjizi korišćeni su relevantni predlozi izloženi u EC7, kako bi se neki osnovni koncepti što pre počeli koristiti i u našoj praksi.
Recenzije
Još nema recenzija.